Jeżeli interesuje Cię niekonwencjonalne, a jednocześnie intrygujące i angażujące podejście do literatury – dorobek Doroty Masłowskiej nie powinien być Ci obojętny. A perłą w koronie tego dorobku są właśnie “Inni ludzie”.

To historia “blisko chodnika”. Kojarząca się bardziej z rapowym storytellingiem niż powieścią historia osób, które krążą wokół siebie jak ziemia wokół słońca. O lękach, samotności, braku wiary, ale przede wszystkim o nas – ludziach. Masłowska jak nikt inny potrafi w nieoczywisty sposób opowiadać o uniwersalnych emocjach. “Inni ludzie” zajmują w tej konwencji miejsce szczególne. Ze względu na wysiłek, jaki autorka włożyła w kompozycję, a także wierne sportretowanie współczesnych lęków i fobii ludzi z wielkich miast. “Inni ludzie” to przekrój przez współczesne polskie społeczeństwo wraz ze wszystkimi jego meandrami. Rytm, nieszablonowość i forma – to cechy szczególne dziewiątej powieści w dorobku tej szanowanej autorki. 

Za sprawą głośnej, dobrze przyjętej przez krytykę filmowej adaptacji w reżyserii Aleksandry Terpińskiej warto przyjrzeć się źródłowej historii, którą inspirowała się artystka. “Inni ludzie” to hybryda, połączenie oryginalnej narracji z klasycznymi problemami współczesnej jednostki – samotności, problemów komunikacyjnych, wyobcowania i braku pomysłu na to, jak dźwigać codzienność. Masłowska skupia się tu na rozpadzie wspólnoty, nadając opowiadanej historii niespotykanej dotąd dynamiki. Dość powiedzieć, że nie ma tutaj miejsca na prozę. TO utwór w całości dostosowany do współczesnych wymagań, tak jak my wciąż chcemy czuć się dopasowani. 

Dorota Masłowska (ur. 3/07 1983r.) to jedna z najbardziej oryginalnych współczesnych autorek. Jej wyjątkowość podkreśla fakt, że jej pierwsza pełnoformatowa powieść “Wojna polsko-ruska pod flagą biało czerwoną” została wydana, gdy autorka miała zaledwie 19 lat. Dało to początek nietuzinkowej karierze pisarskiej. Pochodząca z Wejherowa pisarka, felietonistka, piosenkarka, dramatopisarka i producentka muzyczna. Wspomniana “Wojna” była dla niej przepustką do kariery, ale uznanie zdobyła wcześniej – w 2000 roku otrzymała pierwszą nagrodą w konkursie “Dzienniki Polek” miesięcznika “Twój Styl”. Już wtedy Masłowska wykuwała swój niepodrabialny, niedający się zaszufladkować styl, który konsekwentnie rozwijała w kolejnych wydawnictwach. “Paw Królowej”, powieść z 2005 roku, przyniosła jej literacką nagrodę Nike i ugruntował jej pozycję jednej z najbardziej współczesnych polskich autorek. Laureatka “Paszportu Polityki”, mama Maliny.

Daniel