Dorota Masłowska to kobieta wielu talentów – producentka muzyczna, dramatopisarka, felietonistka, a przede wszystkim – ceniona pisarka, która już pierwszą swoją powieścią wdarła się szturmem na rynek książkowy. “Wojna polsko-ruska” zdobyła popularność bardzo szybko, mimo że autorka wydała ją w wieku zaledwie 19 lat.  W 2006 roku Masłowska została laureatką Literackiej Nagrody Nike dzięki swojej książce “Paw królowej”. Obecnie należy do najchętniej czytywanych autorek polskiej literatury współczesnej. Jej powieść “Inni ludzie” określana mianem “powieści hip-hopowej” zostana po raz pierwszy wydana w 2018 roku. Już po czterech latach książka doczekała się kinowej premiery adaptacji filmowej o tym samym tytule.

Inni ludzie książka jest dostępna w księgarniach internetowych” – o czym jest powieść?

Głównym bohaterem książki jest 32-letni Kamil Janik z warszawskiego blokowiska, który wchodzi w związek ze starszą od siebie kobietą, zamężną Iwoną. Mężczyzna jest wielkim fanem muzyki hip-hopowej. Mieszka z matką i siostrą, marzy o wydaniu płyty. Nie podejmuje jednak żadnych działań, które mogłyby doprowadzić do realizacji tego marzenia. Za jego przeciwieństwo pozornie można by uznać Iwonę – zamężną, żyjącą w luksusie kobietę z wyższych sfer. Iwona jest jednak tak samo zagubiona w świecie jak Kamil. Czuje się osamotniona, nie wie, co może zrobić, by poczuć się kochaną i szczęśliwą. Przeraża ją pęd życia, boi się świata, który jest dla niej niezrozumiały. Bohaterowie wdają się w romans, który nie przynosi im wcale ukojenia. W powieści ukazana jest kondycja ludzi żyjących w wielkim mieście, którzy nie potrafią znieść szaleńczego tempa, jakie narzuca im życie i starają się odnaleźć szczęście tam, gdzie go nie ma – w lekach, narkotykach, przelotnych znajomościach.

Nowatorska forma powieści

Masłowska znana jest ze stosowania w swoich utworach kolokwializacji. Język jej twórczości naśladuje mowę potoczną, występują w nim liczne wulgaryzmy i wyrazy pochodzące ze slangu. Książka “Inni ludzie” różni się jednak pod tym względem od innych utworów autorki – występują tu kontrasty językowe – slang przeplata się z metaforami, język poezji z językiem mieszkańców blokowisk. Tekst jest zrytmizowany – przypomina tekst piosenki hip-hopowej. Charakterystyczna jest także okładka książki – wizualnie przypomina okładkę płyty CD, ma też kwadratowy kształt, bardziej charakterystyczny dla opakowań płyt niż dla książek. “Inni ludzie” to pozycja, którą warto przeczytać nie tylko ze względu na fabułę, ale także dla jej niezwykle dopracowanej formy.

Daniel